Winning entries for the 2013 SECAG Autumn Art Show

Autumn Artshow Hanging 2013 (4)

Members hanging some of the art pieces for the show.

Hours to view the show are from 1 pm to 6 pm Tuesday – Friday, October 22 – 25 at the Shore Arts Center, in downtown Lamar.

Maya Avina, a Professor of Art at CSU-Pueblo was the Judge for this year’s Autumn Art Show at the Shore Art Center.

The Artist Reception and Presentation of Awards will be Thursday 6 pm to 8 pm, also at the Shore Arts Center.  The public is invited to attend.

BEST OF SHOW:  27A – “Summer Ritual”  oil,   artist:  Terry Anderson

Artisan category: 

(Best of Artisan) 21 A – Bola Stingray Skin with Silver – artist: Rose Marie Christison

  1. 3 A – Autumn Wolf – artist: Gayla Dowen  ( (painting of wolf)
  2. 12 B – Fire – artist: Janicka Pete  (larger bottle of beaded work)

   China Painting:

  1. 3 A – Autumn Wolf: artist: Gayla Dowen
  2. 3C – Kohl Box :artist: Gayla Dowen
  3. 33D – Peaceful ;  artist: Jennie Dooley

BEST PAINTING:  9D “Parley at the Fort” oil, artist: Mary Lynne Pruett

Oil Painting:

  1. 10 A – “Scripps Ranch”  – artist: Georgetta Tempel
  2. 25C – “Yellow Bowl” – artist: Dona Baxter
  3. 25B – “Adobe Wall” – artist: Dona Baxter

Acrylic Painting:

  1. 48B –  “Comfort from the Storm” – artist: Lisa Trigilio
  2. 40 A – “ Squall” – artist- Sandy Jones
  3. 39 A – “Sand Creek” – artist- Lillian Penn

Watercolor Painting: 

  1. 50C – “Midway” – artist: Mildred Walker
  2. 47A –  “Do Dogs go to Heaven?: _ Artist: Ruth Walker
  3. 47B – “Pumpkin Harvest” – Artist: Ruth Walker

Mixed Media:

  1. 13A – “A Proposed Solution to a Product of our Own Creation” –  Artist: Jeremy Cooper
  2. 18 C – “He Loves Me, He Loves Me Not” – artist: Karen Holliday
  3. 18A – “January’s Peacock” – artist: Karen Holliday

Drawing:

  1. 24C –(Best of Drawing)  “Brandon” – Artist: Peggy Kalma
  2. 24A – “Lemons” – Artist: Peggy Kalma
  3. 36B –  “Baxter Black” – Artist: Joshua Comer

Photography:

  1. 1-A – (Best of Photography) “Country Road” – Artist: Pat Johnson
  2. 53-B- “Koop” – Artist: Ty Williams
  3. 6B  “ Baby Mullein” – Artist:  Vincent Gearhart
    49B – “ Sombrero Ranch Horse Roundup” Artist: Sally De Pra (tie for 3rd place)

Honorable Mention:

49A –  “A Kind Eye” – Artist: Sally De Pra

31D – “ Pointing to the Heaven” – Artist: Gordon (Shorty) Schockey

Three Dimensional (Sculpture)  

  1. 13 – C “Best of Three Dimensional)  “Bloodline” Artist: Jeremy Cooper
  2. 34 A –  “Bird with Berry with Stand” – Artist: Barbara Ingles
  3. 38 A – “When   I Was Young” – Artist: Richard Hale

Student:

  1. 15A –  “ Trapped” – Artist: Jacklyn Turner
  2.  32 A – “Fiberglass Vase” – Artist: Hannah Dooley
  3. 14 A – “Red Rocket Ride” – Artist: Raegan Middleton

Honorable Mention:

32B –  “Adobes” – Artist: Hannah Dooley

22A – “Lily” – Artist: Rayvn Corey

AREA AWARD:

53A – “The Drought” – Artist: – Ty Williams

autumn show 13.eps

Filed Under: AgricultureEntertainmentEventsFeaturedRecreation

Tags:

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Comments are closed.